Zoti tek "Ti" Me Ka Dergu Shpirt ! A e din Vajz se si jemi taku? me fal se te verteten kurr sta kam tregu! Nje dit isha tuj mendu tu mendu e tu Vajtu" Pse Zoti mu me ka harru?" Pse une pa fat kam qellu? Oh kisha pas deshir mu dashuru kur do te vjen Princesha dhimbjet e Zemres me mi sheru?! Nje rreze ne Zemer filloj mem shendru Zoti mua mu ka lajmru ja nisi me mu me bisedu! Pse bre "Niki" po fol keshtu? Pse mendon se te kam harru? Po ty Princeshen ta kam dergu shum te Bukur ta kam kriju por pa fat kish qellu Zemra eshte ti vajtu fjalen dashuri qe shum koh se ka ndegju Ajo ty pot pret, veq me kliku shko ne Albachat se ki me taku, e ke shum mu dashuru!!! Une thash Zoti qenka Tranu po si fol mor ky me mu une ne Albachat ka mu dashuru?!!! Po sguxoj kuj mi tregu se gjith Bota dot kesh me mu!!! Disa koh kish kalu po fjalt e Zotit si kisha harru Albachatin thash du me provu qesaj Tines du mu ju lajmru thash qeta du me kliku! "Tung" ja shkrova, fillum me bisedu. Ja filloj mem tregu: se pa nafak kish qellu Zemra ish ti vajtu fjalen Dashuri qe sa koh se kish ndegju po e Pret Princin me ju lajmru Plaget e Zemres me ja sheru!!! Oh smujta ma me duru Fjalet e Zotit mu kan kujtu ka Qjelli kryet e kam qu me lot ne sy jam Falemenderu per Princeshen qe ma ka dergu! Ah po shum kemi bisedu une Qaj e ajo tu lotu ah po shum jemi Dashuru! Kur erdh dita mu taku kurr ate dit skam me harru dit me shi kish qellu Engjujt prej gezimit ishin tu vajtu se sod Princi Princeshen kan me u taku! shko ne Albachat se ki me taku, e ke shum mu dashuru!!!

Te Shtune u martove te Djele muajin e mjaltit mbarove te Hene ne pune shkove te Marte u baresove te Merkure sec deshtove te Enjte n'pazar u harrove te Premten burrit syte c'i nxorre po shyqyr nga gjumi u zgjove dhe ketij ankthi i shpetove.
 

Poezi

 

 

 

Dashuria eshte

Vdekja

Pse oj vdekje askush s´të don?
Pse q'do kush ty të dëbon?
Eja tek unë me mallë të pres
Mos shko tek ata që nuk dojn të vdes.

Atë që nuk don të vdes
leje të jetoj,
Eja ti tek unë ka kohë që t'kërkoj.
Eja n'gjirin tënd e më merr mua
se unë në kët gjendje që jam s'dua më me jetua.

Tani më asgjë nuk adhuroj,
vetëm ty oj vdekje e ëmbël
të kërkoj.

Sikur të vdes do të jem krenare
dhe do të të thoja
Lamtumirë oj botë tradhëtare.

Loti
I ra zemrës e biroj
I ra gurit e shkatroj
I ra lules e vyshku
I ra hekurit e ndryshku

Ti aspak s'kupton
Se c'eshtë dashurija
Ti fare nuk e di
sa e hidhur është tradhtija

Të vështira janë ditët
Kur syri loton
Kur zemra nuk e gjen
Ate që shumë e do

Fjalët e mija
Ti aspak si kupton
Nuk e di që zemra ime
Vetëm ty të do.

Jeta jonë në liri

Jemi duke jetuar në një botë të papërshkruar,
tani më gati gjith shpresat janë shuar.
Për liri sa shumë kemi derdhur gjak,
por këto nuk i kujtojm më aspak!
Po e shijojmë jetën pa kufi,
po mendojm, se kësaj i thonë liri.
Më vjen mirë, kur e shijonë jetën,
por kujdesu, mos e humb vetvetën!
Drogë, raki dhe me të madhe tradhti,
a është kjo me shiju liri?
Jo vllezër e motra, mos gaboni,
nëse ju vërtet jetën e doni,
lëni këto metoda të jetës,
dhe kthehuni të drejtës.
çka është e drejta, më pyetni tani,
përgjigjen e gjeni, nëse ndaleni të mendoni...
Ndoshta kot po humbi kohë me këtë poezi,
por po ju lutem, deri në fund lexoni!
Dhe pastaj kujtoni qka keni përjetuar,
doni vërtet, të jeni në fund të shkatërruar??
A është kjo jeta që e keni ëndrruar?
Po ju lutem, mos hyni rrugëve të gabuar!
Tani më mjaft e kam shprehur mendimin,
ju falemnderoj shum për leximin.
Ndoshta aspak nuk më ndëgjoni,
dhe ndoshta shpejt më harroni.
Atëherë ju uroj gjith të mirat në liri,
por shpresat unë kurr nuk do ti humbi!!!!

Natë pa gjumë

Në këtë natë pa gjumë vetëm heshtja më shoqëron ,
humbas në kujtimet e mia e zemra ty të kërkon ...
Të thërras ty e dashur e më përgjigjet heshtja ,
pra , shoqërohemi ne dy ;
heshtja dhe unë ... vetëvehtja !...

Shoh hënën në qiell dhe rrezet e saj s`i shkëlqejnë ,
unë i lusë ato që ty të të gjejnë ...
E lusë te bukurën hënë një dëshirë të m`a plotësojë ,
që të dashurën time pranë të m`a dërgojë ...

Papritmas hëna u zhduk humbi edhe ndriçimi ,
e unë kisha harruar se po vije agimi .
Agoi mëngjesi kudo zbardhi drita ,
me rrezet e diellit e dashur të më vije te prita !...

Por kot te prita e dashur se ti nuk erdhe ,
e unë mbeta i vetmuar si një zog shtegëtar

i mbyllur në çerdhe ... Prapë shoqëria e vjetër pritja ,

heshtja ... dhe unë ... vetëvehtja !..
E unë e dashur pyes vetën në vetmi ,
vallë , kur do te bashkohemi UNË dhe TI ?!...

VDEKJA

Rruges te gjat pa mbarim
e ber njesh me vetmin
po pres me pa durim
engjejt e vdekjes te vijn.

Vdekja me ka afruar
mekat te jesh e vetmuar
ne pluhur e rrezuar
ku derdhet gjaku i kulluar
pres vdekjen e pa deshiruar.


Engjellin e vdekjes po kerkoj
atje larg te me qoj
atje ku une enderroj
se te dashurin prap do ta takoj .


Engjellin e vdekjes po kerkoj
mbrapa diellit te me qoj
mijra yje ti kaloj.

Atje posht kur shikoj ,
shpirtin tim po vajtoj
me ngasherim po lotoj.
Me vdekjes smund ti shpetoj.
Ati pergjithmon i takoj .


  Eshte fjal qe te freskon
eshte zjarr qe te pervlon
eshte mjalt qe te embelson
eshte xeher qe te xehron
eshte semundje e pa sherim
eshte vuajtje e pambarim
eshte i paharrueshen kujtim.
Jo, jo s,eshte loder me lujt
siq i duket dikujt
Jo jo s.eshte vetem keng
s,eshte vetem fjal
eshte nje termet i madh
qe nga shpirti ka dal.
Dashuria eshte lot,
e loti eshte renkim!!!!!!!

Dua te them

Dua te te them te dua
Por ti sme degjon
Dua te tregoj se çfar
Je per Mua Por ti Nuk
E Kupton Dua te kerkoj
Te falur Por ti se Pranon
S"dua te kerkoj ndarje
Por ti Kete Po kerkon.

Qeshtu Jeta

Kurre skam menduar
se largohesh nga une
ma fike qirin e dashurise
ma bere zemren shkrume.
Ku e kam dashurine
a thua kush ma mori
perpiqem e digjem
pyes pse me treadhetoi!
Pse femra e zeze lind e vuan
pse dashuria eshte per te shkrumuar!
o zot me trego rrugen e dashurise
o zot me ndihmo dhe bisedo me mua?
ta qaj hallin tim se sa fort e dua
se vetem ti mundesh te me ndimosh
qe shpyrtin tim te ma sherosh....!!!

Kjo quhet dashuri e vertet


Te dua perjetDashuria... eshte jete, shijoje
Dashuria... eshte enderr, endrroje
Dashuria... eshte e bukur, adhuroje
Dashuria... eshte dhimbje, sheroje
Dashuria... eshte tradheti, mesohu me ta
Dashuria... eshte detyre, plotesoje
Dashuria... eshte pasuri, ruaje
Dashuria... eshte loje, luaje
Dashuria... eshte mister, zbuloje
Dashuria... eshte fat, perfitoje
Dashuria... eshte avanture, kujdes
Dashuria... eshte luft, mesohu edhe me te
Por dashuria... eshte dashuri, lufto per te!!

Te Kam Endrruar Shpirt

Mbi dritare nata leshon qetsine
dhe shiu i furishem shoqeron vetmine.
Lart ne qiell te erret dy sy shkelqejne
nje zemer te vetmuar e mbushin shprese.
Heshtja mbreteron...
Dy sy tevegjel ngadale mbyllen...
nje buzeqeshje e embel
vjedhurazi shikon
dhe niset ne kerkim te endrres se saje.
***
Ngadale lundron ne det
dhe ngritet e fluturon ne qiell
me dy sy qe shkelqejne atje lart
buzeqeshja flet.
Nata kalon...
Buzeqeshja mbledhe krahet
dhe kthehet ne qerdhen e vet...
Serish heshta mbreteron...
dhe syte e vegjel hapen me nxitim
Tani dielli i posalindur ndriqon
" Te kam enderruar,"
nje ze tingellon
dhe...
serish heshtja mbreteron...

( Postuat nga Une)

Mos Me Le Shpirt.. !

Mos me le ne pranvere
mos me le te mjere!!!!
mos me le pa lule
mos me le pa ere.
Mos me le te lutem se te dua shume!
mos me le pa shprese,
mos me le pa gjume!!!!!!
ti e di se te dua
dhe vuaj per ty te lutem te lutem!
mos ma dhuro vetmine
ti je per mua shok
ti je per mua gjdo send ti je ajo
qe ne zemren time ke,
me te bukurin vend!!

 
Heute waren schon 1 Besucher (1 Hits) hier!
=> Willst du auch eine kostenlose Homepage? Dann klicke hier! <=
Nese e don bukurin ateher mos me duaje mua, sepse ka te tjera qe jan me te bukura se une. Nese e don menqurin, ateher mos me duaje mua, sespe ka te tjera qe jan me te menqura se une. Nese e don pasurin, ateher mos me duaje mua, sepse ka te tjera qe jan me te pasura se une. Por nese e don dashurin, ateher duam vetem mua sepse nuk ka asnje tjeter qe te dashuron me shume se une.